Oferty promocyjne

Jesienny RABAT na pobyt w Łazienkach Uzdrowiskowych nr 1

Już dzis zarezerwuj jesienny pobyt w Ciechocinku i otrzymaj 15% RABATU!

Turnusy lecznicze

Tydzień Zdrowego Kręgosłupa

Tygodniowa oferta dedykowana osobom zmagającym się z bólami kręgosłupa. Oferta obejmuje m.in. opiekę fachowej kadry specjalistów oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb zabiegi lecznicze, które pomogą odzyskać komfort na co dzień!

od

1883

szczegóły

Poradnik kuracjusza

Szlak Solankowy

  • Fontanna Grzybek
  • Tężnie solankowe
  • Taras widokowy - tężnia nr 1,2
  • Grota solankowa - tężnia nr 2
  • Uzdrowiskowe wody solankowe
  • Zabytkowa Warzelnia Soli
  • Źródło solankowe nr 11 o głębokości 415 metrów obudowane fontanną w kształcie grzyba. Pełni funkcje: estetyczną - jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w uzdrowisku, zdrowotną - stanowi naturalne inhalatorium nasycające powietrze cząstkami jodu, przemysłową - dostarcza solankę do tężni a następnie warzelni soli, gdzie w procesie warzenia z solanki wytwarzana jest ciechocińska sól spożywcza oraz szlam i ług leczniczy.

  • Największa w Europie drewniana konstrukcja służąca do odparowywania solanki, element ciągu technologicznego produkcji ciechocińskiej soli spożywczej oraz szlamu i ługu leczniczego.

    Tężnie solankowe to trzy imponujące budowle ustawione w kształcie podkowy, o łącznej długości 1741,5 m, wysokości 15,8 m. Na strukturę tężni składa się blisko 7000 dębowych pali, na których usadowiono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. Kompleks tężniowy pobudowany został w latach 1824-28 (tężnia nr 1 i 2) oraz 1859 (tężnia nr 3) według projektu profesora Jakuba Graffa.

  • Tarasy widokowe z przepięknym widokiem na tereny uzdrowiskowe Ciechocinka i okolic dają możliwość wypoczynku na udostępnionych leżakach oraz ławkach. To tu możesz zaobserwować cykl funkcjonowania tężni: drewnianych korytek rozprowadzających solankę wzdłuż obiektu oraz ściekającej w dół po tarninie wody, która w procesie stężania zawartości soli wyzwala lecznicze aerozole.

  • Jedyne w Polsce, niepowtarzalne w Europie naturalne inhalatorium wewnątrz tężni. Umiejscowienie groty - na zbiorniku solanki, pośród bali wypełnionych solanką - stanowi doskonałe miejsce do zażywania inhalacji z powstałego specyficznego aerozolu zawierającego zdrowotne pierwiastki. Wskazania: przewlekłe nieżyty nosa, gardła, krtani, oskrzeli, stany niedoboru jodu. Zalecane seanse inhalacyjne - 30 minut, 3-5 razy w tygodniu. Na tężni nr 2 znajduje się taras widokowy wyposażony w leżaki i ławki.

  • Uzdrowisko Ciechocinek powstało w 1836 roku a o jego pozycji od początku decydują złoża wód solankowych. Solanka wykorzystywana jest w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach jako surowiec do wykonywania zabiegów leczniczych.

    Z solanki produkowana jest w Ciechocinku sól, szlam i ług oraz woda mineralna „Krystynka", a na ich bazie kosmetyki ciechocińskie.

  • Zakłady produkcyjne Warzelni Soli stanowią unikatowy na skalę światową zabytek przemysłowy, będący ostatnim ogniwem ciągu technologicznego produkcji soli. Obiekt od roku 1832 do dnia dzisiejszego wytwarza tradycyjną metodą wyroby warzelniane: ciechocińską sól leczniczą, szlam i ług leczniczy. W części warzelni niewykorzystanej do produkcji umiejscowione zostało muzeum warzelnictwa oraz lecznictwa uzdrowiskowego.

i

Wydarzenia i aktualności

zobacz inne

Obiekty Uzdrowiska Ciechocinek

AKTUALNOŚCI